O CVS

Centrální vysavač

Jak centrální vysavač funguje?

Centrální vysavače zaručují dokonalou čistotu a tichý provoz. Jak je to možné? Srdce vysavače je totiž umístěno mimo místnost, v níž vysáváme. Nejčastěji ve sklepě, v kotelně nebo v garáži.

 

Špína a nečistoty se k vysavači dostanou vnitřním potrubím, které je zabudované do stěn domu. V každé místnosti je pak speciální zásuvka, do níž jednoduše zasuneme hadici (systém se tím sám spustí) a můžeme vysávat. Hadice jsou poměrně dlouhé (6 až 12 m, nejběžnější délka je 9,1 m) a zvládnou plochu až 80 m2.

 

Prach a nečistoty se pak zachytávají v nádobě, do níž prach padá. Dva modely centrálních vysavačů mají vyměnitelné sáčky s objemem 20 až 30 l podle typu provedení. Některé sáčky je nutné vysypat jednou za čtvrt roku, ty větší stačí dvakrát do roka.

 

Do domu i bytu

Jestliže plánujeme novostavbu, myslíme na zabudování centrálního vysavače již ve fázi projektu. Pokud ho chceme namontovat dodatečně, rovněž to není problém. Odborná firma obvykle zúročí nevyužitý průduchový komín (v ideálním případě vede centrem domu), do kterého systém nainstaluje. V jednotlivých patrech se pak vyvedou zásuvky do místností a samotný vysavač postaví nejlépe do spodní části domu (kotelna, garáž apod.). Instalace centrálního vysavače je rychlá: za pouhý jeden den, další počítejme na začištění stavebních prací, na které musíme objednat zednickou firmu. Centrální vysavač lze umístit i do bytu. Aby si ale zachoval své přednosti a logiku věci, je třeba zajistit výfuk vzduchu ven z bytu, tedy ven (nejlépe na balkon).